PGE Narodowy

 

Stadion Narodowy w Warszawie to najpopularniejszy i największy stadion piłkarski w Polsce. To właśnie na tym obiekcie większość swoich meczy rozgrywa Reprezentacja Polski. Oprócz oryginalnego wyglądu, charakterystyczną cechą jest również jego wielofunkcyjność. Odbywają się tutaj również koncerty muzyczne, wydarzenia kulturalne, zaś sama infrastruktura budowli służy również celom biznesowym, handlowym, gastronomicznym itd. Dlatego też ludzie pracują i spędzają tam czas nawet w dni bez większych wydarzeń.

Narodowy w liczbach

Kraj: Polska

Budowa i koszt: 2008-2012, ok. 1,9 mld zł

Pojemność: 58 580 miejsc siedzących (mecze), 72 900 (koncerty)

Właściciel: Skarb Państwa

Powierzchnia całkowita: 203 920 m2

Wymiary boiska: 105 m x 68 m, trawa

Pierwszy mecz: 2012, Polska-Portugalia, 0:0

Rekordowa frekwencja: 65 407 (inauguracja siatkarskich ME 2017, Polska-Serbia 0:3)

Adres: al. ks. J. Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa

Wygląd i infrastruktura

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego. Elewacja stadionu jest okrągła i składa się z biało-czerwonych, świecących siatek, które mają przedstawiać kolory Flagi Polski. Jest to najbardziej charakterystyczna cecha wyglądu Narodowego. W godzinach wieczornych robi to naprawdę wielkie wrażenie. Dach wykonano w kolorze białym, nieco przeźroczystym, ale jego najważniejszą funkcją jest możliwość całkowitego zamknięcia. Czas wejść do środka. Dwukondygnacyjne trybuny również są biało-czerwone i mogą pomieścić prawie 60 tys. kibiców na meczu piłkarskim i ponad 70 tys. na koncertach muzycznych. Jeżeli chodzi o infrastrukturę obiektu, to jest ona niezwykle bogata i rozwinięta. Parking podziemny, pomieszczenia konferencyjne, biura, restauracje, fun pub, fitness club, loże VIP-to tylko niektóre udogodnienia, które można wymienić. Oprócz tego trzeba też wspomnieć o podgrzewanej murawie, wielkich ekranach pod samym dachem oraz ułatwieniach dla niepełnosprawnych. Narodowy spełnia naprawdę wiele warunków, aby uznać go za najlepszy w Polsce i jeden z lepszych w Europie. Posiada najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Jest to miejsce stworzone w taki sposób, aby było jak najbardziej komfortowe dla piłkarzy i przyciągało masę osób.

Dom Biało-Czerwonych, ale nie tylko…

Dotychczasowo Reprezentacja Polski rozegrała na Narodowym 27 spotkań, z czego przegrała tylko 2, co pokazuje, że jest to trudna do zdobycia twierdza piłkarska dla goszczących drużyn. Narodowy został wybudowany na potrzebę organizacji Euro 2012 w Polsce. Oczywiście było wtedy dużo kontrowersji, ponieważ wydano niemałe pieniądze, a oprócz tego stadion codziennie generuje duże koszty utrzymania, które niekoniecznie pokrywają się z przychodami. Należy spojrzeć na to też jednak z drugiej strony-marka Reprezentacji Polski polepszyła się, a infrastruktura stadionu jest na tyle dobra, że może konkurować z najlepszymi w Europie. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że była to udana inwestycja z punktu widzenia sportowego i społecznego. Nasi piłkarze osiągają coraz lepsze wyniki, a dni meczowe na tym obiekcie to dni święte dla Polaków. Stadion jest często zapełniony po brzegi, spotykają się na nim ciekawe osobowości, a atmosfera jest zawsze niesamowita. Sami piłkarze wypowiadają się, że czują się tam bardzo dobrze i cieszą się dużym wsparciem kibiców. Należy również wspomnieć, że oprócz meczów reprezentacyjnych, na Narodowym mogą odbywać się także spotkania w ramach międzynarodowych rozgrywek klubowych. Co roku rozgrywa się tam finał Pucharu Polski, a w 2015 r. odbył się tam również finał Ligi Europy.

Co oprócz piłki nożnej?

Jak wiadomo każdy duży obiekt, w tym stadion piłkarski generuje co roku ogromne koszty utrzymania. PGE Narodowy ma na to jednak sposób. Oprócz meczów piłkarskich odbywają się tam co roku różne koncerty, na których goszczą popularne gwiazdy polskiej sceny muzycznej, np. Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Boys, i wielu innych. Znanych osobowości z za granicy również nie brakuje (Coldplay, Beyonce, David Guetta, The Rolling Stones). Oprócz koncertów muzycznych rozgrywano tam również mecze siatkówki czy futbolu amerykańskiego. Zimą murawę zastępuje lodowisko i można się wybrać na łyżwy. Dostępne dla kibiców jest również zwiedzanie stadionu z przewodnikiem. Ponadto organizowane są tam też inne wydarzenia kulturalne i społeczne. Oferta jest bogata i dlatego na każde wydarzenie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, a nawet z innych krajów.

Ciekawostki

  • przed stadionem znajduje się rzeźba „Sztafeta”, pomnik byłego selekcjonera reprezentacji Polski, Kazimierza Górskiego oraz tabliczki z odciskami stóp polskich gwiazd piłkarskich
  • wykonawcą PGE Narodowy jest niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum
  • codziennie na stadionie przebywa ok. 2-3 tys. osób
  • był również plan, żeby rozgrywały tu swoje mecze Legia i Polonia, na razie bez skutku

Galeria

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *